7 marca 2018 roku odwiedziliśmy pensjonariuszki Słonecznego Domu w Dziwnówku. Celem naszej wizyty było celebrowanie Dnia Kobiet. Nasi wolontariusze złożyli życzenia i wręczyli upominki wszystkim Paniom. Następnie zaśpiewaliśmy najnowszy przebój zespołu Enej pt: „Zagubiony” , nagrodzono nas gromkimi brawami. W towarzystwie naszych Seniorów poczęstowali się pysznymi racuszkami które zawsze na nas czekają. To była kolejna miła wizyta w „Słonecznym Domu”.7 marca 2018 roku odwiedziliśmy pensjonariuszki Słonecznego Domu w Dziwnówku. Celem naszej wizyty było celebrowanie Dnia Kobiet. Nasi wolontariusze złożyli życzenia i wręczyli upominki wszystkim Paniom. Następnie zaśpiewaliśmy najnowszy przebój zespołu Enej pt: „Zagubiony” , nagrodzono nas gromkimi brawami. W towarzystwie naszych Seniorów poczęstowali się pysznymi racuszkami które zawsze na nas czekają. To była kolejna miła wizyta w „Słonecznym Domu”.
4 marca uczennice: Debora Matulewicz i Paulina Masłowska wraz z rodzicami i Panią Dyrektor Małgorzatą Stolar wzięły udział w uroczystości z okazji 73 rocznicy zdobycia Kamienia Pomorskiego. Złożono kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Polskość tych ziem”. Dziękujemy rodzicom za wsparcie a uczniom za godne reprezentowanie ośrodka.
15 marca wzięliśmy również udział w VIII rajdzie zaślubin polski z morzem, który był dalszą częścią obchodów rocznicowych związanych z odzyskaniem niepodległości. Na palcu przy ratuszu odbył się pokaż zabytkowych pojazdów militarnych, broni oraz sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej na uczestników czekała również wojskowa grochówka. Jak widać, uczniowie byli bardzo zaciekawieni!
W dniu 7 lutego Pani Iwona Belewska wybrała się wraz z kilkoma uczennicami do Hotelu Jantar w Dziwnówku, by skorzystać z basenu. Był to bardzo udany wyjazd. Dziewczyny: Paulina, Nikola, Debora i Weronika popływały, poćwiczyły i skorzystały z jacuzi. Wszystkie "babki" były zadowolone i piszą się na kolejny wyjazd. BUL, BUL, BUL!
W dniu 04.01.2018 na zajęciach wych.fizyczne z klasą II-III SP i III Gimu, wybraliśmy się na lodowisko przy ratuszu. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawie
Dnia 8 lutego o godzinie 10 : 30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się bal karnawałowy pod hasłem „ Disco w Polu”.
Bal rozpoczął się niesamowitym układem tanecznym, w wykonaniu Debory. Kolejny układ taneczny zaprezentowały Debora w duecie z Pauliną. Następnie grupa taneczna Pani Moniki Ostrowskiej Iłowieckiej zaprezentowała układ do utworu Sławomira „ Miłość w Zakopanem”. Panie Kinga Budyś i Iwona Lisowska opowiedziały jaki początek miała muzyka Disco Polo i kto był jej założycielem . Disco Polo zwane też muzyką chodnikową, króluje do dziś na różnych imprezach i weselach. Zawitało też na nasz bal.
Po pierwszych tańcach miejsce miał konkurs ze znajomości muzyki, tekstów i zespołów Disco Polo. Bawiliśmy się fajnie, tańcząc i biorąc udział w konkursach takich jak:
Wszyscy uczestnicy imprezy wykazali się niesamowitą wiedzą o muzyce Disco Polo. Po konkursach wróciliśmy na parkiet. Do tańca zagrzewał nas niesamowity DJ Adam.
Kto był spragniony lub głodny, mógł nabrać sił w klasie Pani Arletki, przy suto zastawionym stole ( były tam same smakołyki).
Najlepsi uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni fantastycznymi prezentami.
Jak na każdym balu wybrano mistrzów parkietu ( było ich aż 3!). Jury konkursowe wzięło też pod uwagę najlepsze stylizacje na gwiazdy Disco Polo. Zwycięzcami zostali:
Dodatkowe nagrody otrzymali też znawcy muzyki Disco Polo: Katarzyna Kamińska i Natalia Góral.
Pierwszy turniej „Disco w Polu” okazał się strzałem w 10 i młodzież szkolna już nie może doczekać się kolejnego turnieju. Szkoda tylko że będzie on dopiero za rok.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zabawy.
Reporter: Katarzyna Kamińska
Dnia 14 grudnia wolontariusze z naszej szkoły z paniami Arletą Szmiel – Lerką i Moniką Ostrowską – Iłowiecką pojechali z misją pierniczkową do naszych przyjaciół ze Słonecznego Domu w Dziwnówku. Zostaliśmy serdecznie powitani. Następnie zaczęliśmy warsztaty dekorowania pierniczków. Pod batutą Pani Moniki zaśpiewaliśmy również świąteczną piosenkę „Nasze Święta.” Nie zapomnimy tego przedświątecznego spotkania, na pewno jeszcze to powtórzymy. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania w tak miłej atmosferze.
To już XVIII edycja akcji „ Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo „ Nasz Dom”. Po raz kolejny nasi szkolni wolontariusze pod kierunkiem Pani Arlety Szmiel – Lerki przeprowadzili zbiórkę pieniędzy. Trwała ona od 27 listopada 2017r do 5 stycznia 2018r. W tym roku zebraliśmy rekordową kwotę 322, 08 zł, co na jednego ucznia dało kwotę 8, 70 zł. Były to 8113 monety, co na jednego ucznia dało liczbę 219 monet. BRAWO !!!! J Akcja ta uświadamia naszym uczniom, że oddając „ jeden grosz” można zrealizować wielkie przedsięwzięcie, jakim jest pomoc dzieciom w rodzinach zastępczych. Na uwagę zasługuje fakt, że z roku na rok coraz bardziej angażują się w zbiórkę nasi uczniowie i ich rodziny, a także pracownicy. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Dnia 19 grudnia po raz kolejny spotkaliśmy się całą społecznością szkolną, zaproszonymi gośćmi oraz rodzicami na wspólnej uroczystej Wieczerzy Wigilijnej. Wśród gości znaleźli się także pensjonariusze ze Słonecznego Domu w Dziwnówku.
Na początku obejrzeliśmy Jasełka, które przygotował Pan Krzysztof Termanowski. Cała akcja Jasełek miała współczesną formę. Wśród aktorów znaleźli się: narrator - Nikola, Józef - Dominik, Maryja - Karolina, sąsiadki - Weronika, Debora, Paulina, spikerka - Natalia, korespondent - Kasia, owca - Kacper, krowa, osioł – Pan Krzysztof, koń – Małgosia, dzieci - Weronika, Nikola.
Zanim zajęliśmy miejsca przy wspólnym stole, Pani Dyrektor Małgorzata Stolar złożyła nam życzenia, do których dołączyli zaproszeni goście. Następnie Ksiądz Proboszcz Dariusz Żarkowski odczytał fragment Pisma Świętego, pobłogosławił opłatki i złożył nam życzenia. Podzieliśmy się z bliskimi opłatkiem i usiedliśmy do Wieczerzy Wigilijnej. Wszystkie potrawy wykonane przez uczniów wszystkim bardzo smakowały. Stoły były pięknie przystrojone. Wszystkim też podobał się wystrój sali, atmosfera była przyjazna i odświętna.
Spotkanie wigilijne było pełne pozytywnej energii, część artystyczna wyjątkowo wszystkim się podobała, potrawy były bardzo pyszne. Miło spędziliśmy ten uroczysty czas pełni świątecznej magii, cieszyliśmy się tą piękną chwilą. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem przy gitarze.
W przygotowaniu sali, stołów oraz potraw udział wzięli wszyscy uczniowie oraz kadra nauczycielska. Dziękujemy i cieszymy się, że mamy takich zdolnych i twórczych małych i dużych ludzi w naszym Ośrodku. Szczególne podziękowania od Pani Dyrektor.
Dnia 30 listopada o godzinie 11:30 odbyły się szkolne Andrzejki które zostały przygotowane przez samorząd uczniowski.
Zabawę taneczną na Sali gimnastycznej rozkręcił DJ Dominik kręcąc muzę disco polo i nie tylko. Ogromną atrakcją zabawy andrzejkowej był także występ dziewczyn, które pod okiem Pani Iwony Belewskiej, zatańczyły niesamowity układ taneczny.
Każdy spragniony czy głodny mógł skorzystać z bufetu z napojami i łakociami, natomiast osoby, które chciały poznać swoją przyszłość mogły zrobić sobie andrzejkowe wróżby .
Zabawa była udana i szalona chcemy to powtórzyć.
Sprawozdanie przygotowała Katarzyna Kamińska
Dnia 28 listopada o godzinie 9:30 na Hali Widowiskowo – Sportowej odbył się II Turniej Szkolny Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod hasłem „ Rowerem bezpiecznie i zdrowo”. Turniej otworzył Starosta, pan Józef Malec, życząc wszystkim uczestnikom powodzenia. Następnie dziewczęta z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego: Weronika, Paulina, Katarzyna, Natalia, Debora, Dagmara i Nikola, zatańczyły układ taneczny, przygotowany przez panią Iwonę Belewską. Po tańcu rozpoczęła się prawdziwa walka w dwóch konkurencjach – rowerowej i z udzielania pierwszej pomocy. W Turnieju zmagali się uczniowie ze szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 w Kamieniu Pomorskim, Szkoła Podstawowa we Wrzosowie, Gimnazjum w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Zawodowych w Kamieniu Pomorskim, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kamieniu Pomorskim.
W konkurencji rowerowej z naszej szkoły wzięli udział: Michał Materka i Tomasz Zautys 5 SP, Adam Sobierajski 6 SP, Marek Garbaciak, Grzegorz Tyloch i Krystian Zautys 7 SP, Eryk Boryta 2 GIM, Dominik Ciok 3 GIM, Dominik Błażewicz 3 SSPP.
Natomiast w udzielaniu pierwszej pomocy swoich sił spróbowali: Nikola Wiśniewska 6 SP, Weronika Prość 7 SP, Paulina Masłowska i Dominik Ciok 3 GIM, Katarzyna Kamińska i Natalia Góral 3 SSPP.
Po kilkugodzinnych zmaganiach ogłoszono wyniki.
W konkurencji rowerowej na podium stanęli następujący uczniowie z naszej szkoły:
II miejsce Adam Sobierajski
III miejsce Michał Materka
II miejsce Dominik Błażewicz
W udzielaniu pierwszej pomocy :
II miejsce Nikola Wiśniewska
II miejsce Dominik Ciok
I miejsce Natalia Góral
Turniej o ruchu drogowym był bardzo udany. Jego uczestnicy mogli doskonalić swoje umiejętności w jeździe na rowerze pod okiem policjantów czy też w udzielaniu pierwszej pomocy w obecności prawdziwego ratownika medycznego.
Należy dodać, że Turniej o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym to kolejny punkt realizowanego Projektu „Bezpieczna +”, którego twórcą i koordynatorem jest Pani Agnieszka Wawrzyniak, nauczyciel w OSW w Kamieniu Pomorskim. Dzięki temu projektowi poszerzyliśmy miasteczko ruchu drogowego oraz zakupiliśmy dodatkowe rowery. Dziękujemy za doznania i ciężką pracę – uczniowie OSW.
Dnia 22 listopada spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, na apelu, na który zaprosiła nas Pani Monika Ostrowska - Iłowiecka. Spotkanie poprowadziła Nikola. Na początku zaśpiewaliśmy piosenkę "To nie zabawa" ( poważna sprawa). Następnie obejrzeliśmy filmy o prawach dziecka, po których odpowiadaliśmy na wylosowane pytania. Kolega Dominik odczytał nam także kilka ważnych informacji dotyczących praw dziecka. W dalszej części spotkania wybrani uczniowie reprezentowali swoje klasy rozwiązując krzyżówkę z pytaniami. Dzięki poprawnym odpowiedziom, klasa SSPP zajęła pierwsze miejsce. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor, przypominając nam o naszych prawach, wspomniała też, byśmy nie zapominali o obowiązkach i wzajemnym szacunku.
Dnia 15 listopada odwiedziliśmy naszych kochanych pensjonariuszy ze Słonecznego Domu w Dziwnówku. Przyjechaliśmy z muzyką na ustach i ciastem. Razem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Zostaliśmy także poczęstowani racuchami, herbatą i ciastkami. Wszyscy się cieszyli na nasz widok. Spotkaliśmy znajomych pensjonariuszy i tych całkiem nowych. Przy wspólnym stole trwała ciekawa rozmowa.
Wspólną wyprawę i wolontarystyczne działania zorganizowały Panie: Arleta Szmiel-Lerka, Monika Ostrowska-Iłowiecka i Iwona Lisowska.
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel dotyczący odzyskania przez Polskę niepodległości. Pani Monika Ostrowska- Iłowiecka powitała zaproszonych gości – żołnierza i marynarza, następnie uczennica Katarzyna Kamińska rozpoczęła apel. Po odśpiewaniu hymnu polskiego obejrzeliśmy krótki film o drodze do wolności narodu polskiego. Ciąg dalszy apelu poprowadziła Nikola Wiśniewska. Po apelu wszyscy z ochotą i radością śpiewali całym chórem pieśni patriotyczne pod kierunkiem pani Moniki. Odbył się konkurs na strój biało - czerwony lub wojskowy. W kategorii strój biało - czerwony zostały nagrodzone trzy osoby, w kategorii strój wojskowy nagrodzone zostały również trzy osoby. Należy dodać, że cała społeczność uczniowska przygotowała się fantastycznie na tą okazję. Mieliśmy także okazję dowiedzieć się od zaproszonych gości, na czym polega trudny zawód żołnierza w czasie pokoju. Ciąg dalszy wspólnego śpiewania odbył się po krótkiej przerwie. Dzięki apelowi przypomnieliśmy sobie wydarzenia w dziejach Polski, ważne daty i zdobyliśmy wiedzę historyczną.
W dniu 11 listopada reprezentanci naszej szkoły: Paulina Masłowska i Debora Matulewicz pod opieką Pani Dyrektor - Małgorzaty Stolar, uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej a następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Już od siedmiu lat 8- go listopada obchodzimy dzień "Śniadanie Daje Moc" wspólnie ze szkołami z całej Polski. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! 8-my listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds Zdrowia Markosa Kyprianou.
Patroni Honorowi:
Najważniejsze cele programu:
W naszej szkole, jak co roku, przygotowano pyszne kanapki. W tym roku dzielnie pracowały dwie klasy : kl II - III Sp i kl III Gu pod kierunkiem p. Iwony Lisowskiej i p. Arlety Szmiel - Lerki. O godzinie 11:00 cała społeczność Ośrodka spotkała się w sali gimnastycznej, gdzie po krótkiej części edukacyjnej przystąpiono do poczęstunku. Tegorocznym przebojem była pasta marchewkowa ze słonecznikiem czy pasta twarogowa z rzodkiewką. Kanapki znikały w tempie błyskawicy. Zapewniano nas, że są pyszne. Mamy nadzieję, że każdy uczeń naszej szkoły zaczyna dzień od ŚNIADANIA !
W ciągu dwóch ostatnich miesięcy, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w realizacji projektu pod hasłem: "Czuję, więc jestem", którego autorami byli Pani Kinga Budyś i Pan Krzysztof Kasietczuk. Na projekt pozyskaliśmy środki z Programu EKDUS, który zajmuje się kształtowaniem umiejętności społecznych. Poniżej przedstawiamy szereg działań, w których uczestniczyli nasi uczniowie.
Pierwsze spotkania z uczniami Ośrodka poprowadziła pani psycholog, która wprowadziła ich do tematu dotyczącego emocji oraz poprowadziła kilka godzin treningu umiejętności społecznych w zakresie identyfikowania emocji i radzenia sobie z nimi w konstruktywny sposób. Było przekazywanie wiedzy, doświadczeń i spora doza zabawy.
Kolejny cykl spotkań odbył się z klaunem Tomim. Przed dwa dni uczniowie uczestniczyli w warsztatach cyrkowo – uspołeczniających. Mieli oni możliwość żonglować, kręcić talerzami, tworzyć piramidy i sprzedawać innym swoją ekspresję i kreację siebie. Wymagało to ciągłej interakcji z drugim człowiekiem, dużej dawki zaufania i pokonywania własnych słabości i lęków. Śmiechu było co nie miara.
Po twórczych działaniach z klaunem - Tomaszem Kubikiem, odbył się spektakl. Klaun zabawiał dzieciaki i wciągnął ich w świat magiczny, gdzie sami stali się odtwórcami ról. Śmianie się z samego siebie wcale nie jest łatwe, sprawianie radości innym także, ale poprzez śmiech rozładowują się wszystkie napięcia i zapomina się o troskach i kłopotach.
W czasie wolnym wszyscy chętni uczniowie podczas zajęć plastycznych pod okiem pani Kingi Budyś i nauczycieli, którzy włączyli się do działań, wykonywali prace plastyczne wszelkimi technikami, które sprawiały im przyjemność. Temat przewodni to: „Zobrazowane emocje – co się dzieje w mojej głowie?” Prace przybrały formy płaskie jak i przestrzenne, powstały obrazy ale i rzeźby, niekiedy także przedmioty użytkowe. Z tych prac zaprzyjaźniony grafik stworzył pocztówki, które zostały rozesłane do instytucji znajdujących się w Kamieniu Pomorskim.
Kolejne działanie odbyło się w Kamieńskim Domu Kultury, gdzie chętnych uczniów do aktywności zaprosił perkusista Krzysztof Kasietczuk, zwany Dyziem. 13 dzieciaków wybijało rytm swoich serc do hasła „Moje serce bije tak samo jak twoje, twoje serce wybija mój rytm”. Uczestnicy poprzez zabawę poznali podstawy gry na bębnie ale też mieli możliwość oddać swoją energię wystukując rytm na instrumentach. Na pewno było głośno i energetycznie!
Ponieważ twórcy projektu mieli masę pomysłów, to inicjatywa trwała w najlepsze. Do kolejnych działań potrzebne było wykonanie koszulek. Podjęli się tego uczniowie szkoły Przysposobienia do pracy. Wykonanych zostało 10 koszulek z napisami: „Przytulmy się” i „Akcja Rzepoprzytulacze”. Tak ubrani śmiałkowie pod opieką pana Dyzia i pani Kingi wyruszyli „w miasto” poprzytulać mieszkańców Kamienia Pomorskiego. Uczniowie sprzedawali swoje pozytywne emocje, ale także je otrzymywali od chętnych przechodniów. Akcja została bardzo dobrze przyjęta.
Ostatnie z działań wieńczące dotychczasowe spotkania i wysiłki w kierunku nabywania przydatnych umiejętności społecznych związanych z emocjonalnością człowieka, to stworzenie mini – muralu przez uczniów Ośrodka. Chęci uczniów przerosły jednak oczekiwania prowadzących i powstał sporych rozmiarów mural pod hasłem” Strefa emocji”. Mieści się on na murze okalającym ośrodek. Uczniowie od najmłodszej klasy do najstarszej oraz nauczyciele włączyli się do działań. Powstały projekty, szkice a następnie na mur naniesiono farbę. Mural powoli się rozrastał, na prośbę uczniów zostały domalowane kolejne elementy i obecnie powierzchnia muralu wynosi ok 30 m2. Uczniowie na koniec wykonali napisy, które zaczerpnęli z ankiet wypełnionych podczas jednych z wcześniejszych zajęć.
To był dobrze spędzony czas. Uczniowie wykorzystali go „na maxa”. Mamy nadzieję, że nie była to tylko zabawa ale i nauka poprzez obcowanie ze sztuką.
Dnia 25 października o godzinie 9: 45 odbyło się progfilaktyczne spotkanie z panami policjantami. Na samym początku powitaliśmy policjantów, którzy przypomnieli nam zasady poruszania się po drodze, uczulili nas też na konieczność noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym i na rowerze. Panowie policjanci dali nam do zrozumienia, że przechodzenie przez zamknięty przejazd kolejowy i poruszanie się po torach jest niedozwolone. Jeszcze pouczyli nas, żeby jeździć samochodem w fotelikach (dzieci) i że należy zapinać pasy bezpieczeństwa, oraz że nie wolno przeszkadzać kierowcy autobusu podczas jazdy. Ze spotkania wyciągnęliśmy bezcenną naukę i wiedzę na całe życie, obiecaliśmy przestrzegać zasad ruchu drogowego.
Dnia 23 października o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie z panią z Sanepidu. Pani, która prowadziła spotkanie uświadomiła i uczuliła nas czym grozi używanie alkoholu, narkotyków, dopalaczy. Zostaliśmy poinformowani o chorobach takich jak np. alkoholizm, narkomania, lekomania. Dowiedzieliśmy się, że jak ktoś rzucił picie alkoholu, to nawet niewielka dawka piwa lub wina może sprawić, że człowiek wraca do nałogu. Dowiedzieliśmy się też ile procent alkoholu jest w winie, piwie i wódce. Pani powiedziała także czym grozi branie narkotyków i dopalaczy, dodała jeszcze, że to bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie, często śmirtelnie. Zobaczyliśmy jak wygląda człowiek, który narkotyzuje się, co narkotyki robią z jego zdrowiem i jak na niego wpływają. Pani poinformowała nas także, czym grozi picie alkoholu w dużych dawkach. Na zakończenie spotkania każdy chętny założył specjalne gogle, które pokazywały jak spostrzega świat człowiek pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Ze spotkania wyciągnęliśmy naukę, którą zapamiętamy w naszym dalszym życiu.
Dnia 13 października uczniowie nasze szkoły pod opieką pani Wioletty Kruła przygotowali uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na początku Nikola i Natalia powitały szanowne grono nauczycielskie i zaprosiły do obejrzenia krótkich scenek z życia szkoły, odbyły się min lekcje: język polski, biologia, ale też miejsce miała klasówka i przerwa śródlekcyjna. Było bardzo śmiesznie. Scenki reprezentowali uczniowie z internatu: Natalia, Nikola, Wiktoria, Patryk, Gracjan, Maciek, Marek Grzesiek i Adam. Dominik przygotował żarty o nauczycielach i je odczytał. Wszyscy także z zespołem Biedronki odśpiewali piosenkę o nauczycielach. Nauczyciele otrzymali kwiaty i upominki (piórniki, wykonane przez klasę SSPP).
Nauczyciele i pracownicy dziękują za piękną uroczystość.
Dnia 2 października 2017 roku o godzinie 8:00 pojechaliśmy całą szkołą do Miasteczka Ruchu Drogowego w Koszalinie. Towarzyszyli nam uczniowie ze szkoły zawodowej w Kamieniu Pomorskim. Tam czekał na nas pan instruktor. Opowiedział nam o przepisach ruchu drogowego dotyczączych rowerzystów. Mieliśmy okazję pojeździć na rowerach i sprawdzić naszą wiedzę o znakach drogowych i zasadach poruszania się w warunkach ruchu drogowego. Rzucaliśmy także piłką tenisową ubrani w specjalne gogle, które miały nam pokazać, jak widzi człowiek pod wpływem alkoholu.Nikt z nas nie trafił do celu. Próbowaliśmy także jazdy na rowerze, który miał spełnić taką samą funkcję jak gogle. Oglądaliśmy też filmy o niebezpiecznych zachowaniach rowerzystów, jako przestrodze. Otrzymaliśmy także odblaski. Na koniec podziękowaliśmy panu instruktorowi. Mamy nadzieję, że wykorzystamy zdobytą wiedzę w życiu codziennym.
Dnia 26 września o godzinie 9:40 odbyło się spotkanie z klaunem Tomim w sali gimnastycznej. Na samym początku Pani Kinga powitała gorąco zaproszonego klauna, który komunikował się z nami niewerbalnie gestami i mimiką. Było fajnie i zabawnie, klaun był powalający w kategorii śmiech i dobra zabawa. Śmiesznym momentem było to, kiedy Pan Krzysztof i reszta nauczycieli wydawali dźwięki instrumentami dętymi, przy czym Pan Krzysiu miał zepsuty sprzęt. Jedną z lepszych części spotkania była zabawa w lustro. Klaun Tomi miał też kukiełkę Antosia i jeździł na rowerze mniejszym od niego, w którymś momencie stracił równowagę i wpadł na Panią Arletkę i na mnie.
Z klaunem Tomim mieliśmy jeszcze dwa spotkania: 26 i 28 września. W tych dniach odbyły się warsztaty z naszym klaunem. Warsztaty zaczęliśmy od rozgrzewki - dodawaliśmy gesty do naszych imion. Początek rozpoczął się zabawnie. Następnie klaun pokazywał nam figury, tak zwane akrobacje: piramida, krzesełko i wiele innych. Największa piramida składała się z 6 osób. Uczyliśmy się też kręcić talerzami. Robiliśmy także na plecach naszych kolegów i koleżanek masaż - pizzę a potem klaun kazał ją zjeść. Mieliśmy zajęcia też na świeżym powietrzu: przeciąganie liny, podrzucanie maczug i próby żonglowania, przeskoki przez ogromną skakankę.
Na koniec klaun otrzymał podziękowania od Pani Kingi i od uczniów, na pamiątkę dostał wielką brochę kwiat, żeby o nas pamiętał. Pokaz i warsztaty były super. Chcemy jeszcze