Dnia 20 września klasy GiMu i SSPP pojechały do lasów koło Grębowa na grzyby. Grupą opiekowały się panie: Arletka i Kinga. Uczniowie zabrali ze sobą wiaderka, noże, dobry nastrój oraz „sprawne oko”. Nie zapomnieliśmy także o Atlasie grzybów, by móc sprawdzać i nazywać grzyby, które zbieraliśmy. Towarzyszyły nam psy, które pilnowały naszej grupy. Uzbieraliśmy wspólnie 4 wiadra. Wśród grzybów znalazły się: podgrzybki, prawdziwki, maślaki, kozaki, zajączki i siedzuń sosnowy. Po udanym grzybobraniu przygotowaliśmy sobie ognisko i usmażyliśmy kiełbaski, które potem zjedliśmy z apetytem. Po powrocie do szkoły grzyby zostały wyczyszczone i powędrowały do suszarki. To był bardzo udany dzień.
15 września w Ośrodku po raz kolejny odbyły się obchody ekologicznej akcji Sprzątanie Świata. W tym roku obchodzono ją pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce”. Akcja miała na celu uświadomienie, iż w rzeczach często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec. Może on być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki). W ramach obchodów Sprzątania Świata wychowankowie wzięli udział w akcji porządkowej terenu jak i w apelu ekologicznym związanym tematycznie z hasłem obchodów. Apel miał na celu ukazanie tego, że rzeczy niepotrzebne warto oddać tym, którzy ich potrzebują, z sensem i bezpiecznie je wykorzystują, lub oddać do segregacji. Apel rozpoczął się wstępem wprowadzającym do tematu. Następnie był czas na część artystyczną, podczas której wychowankowie przeczytali ekologiczne wiersze. Odbyło się także krótkie przedstawienie pt. „Brudne sprawy”. Pacynki prezentowały śmieci i możliwości ich powtórnego przetwarzania w procesie recyklingu. Społeczność szkolna obejrzała także filmy ekologiczne o tym, jak w twórczy i kreatywny sposób wykorzystać powtórnie przedmioty codziennego użytku. Apel zamknęły zabawy ekologiczne sprawdzające zdobytą wiedzę.
Hasła imprezy:
Śmieceniu mówimy precz - recykling to ważna rzecz
Śmieci mniej - ziemi lżej
Chłopcy i dziewuszki - zbierajcie puszki.
Nasz Ośrodek rusza z realizacją inicjatywy „Czuję, więc jestem”. We wrześniu i październiku 2017, uczniowie Ośrodka będą mieli możliwość „popracować na swoich emocjach”. Uczniów czekają: treningi umiejętności społecznych z psychologiem Emilią Stolz; warsztaty połączone z terapią śmiechem, które zostaną zakończone spektaklem teatralnym przygotowanym przez uczestników warsztatów (poprowadzi je znany wszystkim Klaun Tomi); wykonanie pocztówek na zajęciach plastycznych "Zobrazowane emocje"; warsztaty rytmiczne "Moje serce bije tak samo jak twoje"; akcja miejska "Rzepoprzytulacze" ; wykonanie minimuralu. Będzie tego sporo, będzie ciekawie, pouczająco i uwrażliwiająco. Inicjatorzy i realizatorzy projektu (Kinga Budyś i Krzysztof Kasietczuk) działają w Zachodniopomorskim Programie EKDUS (Edukacja Kulturowa Dla Umiejętności Społecznych) i w drodze konkursu pozyskali pieniądze na realizację swojej inicjatywy, którą skierowali do uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Realizacja projektu wspierana jest przez Kamieński Dom Kultury. Podzielimy się naszymi przeżyciami i osiągnięciami po zrealizowanej inicjatywie.
O godzinie 9.00 powitaliśmy Nowy Rok Szkolny 2017/2018. Zadzwonił pierwszy dzwonek. Czas na pożegnanie wakacji i na nowo zaprzyjaźnienie się z nauką, nowymi książkami, nauczycielami a może także kolegami ze szkolnej ławki. Pani Dyrektor ciepło nas powitała, uśmiechając się do nas i życząc dobrego i owocnego roku szkolnego. Ten rok szkolny wnosi wiele nowości związanych z reformą oświaty, będzie trudno, pracowicie, ale wiemy, że damy radę . Pomogą nam w tym nasi nauczyciele, koledzy i rodzice.
Właśnie dziś wybrzmiał ostatni dzwonek. Koniec nauki, czas na wakacje! Nasi uczniowie pilnie pracowali przez cały rok. Posypały się nagrody dla uczniów, świadectwa z czerwonym paskiem, gratulacje dla rodziców. Uczniowie złożyli podziękowania dla Pani Dyrektor, grona nauczycielskiego oraz pracowników szkoły. Były łzy, kwiaty, uściski. Na niektórych uczniów patrzeliśmy ze szczególnym rozrzewnieniem, ponieważ stali się absolwentami i opuszczają na zawsze progi naszej szkoły, by wyruszyć w dalszą podróż edukacyjną a niektórzy zacząć dorosłe życie zawodowe. Czas na odpoczynek, zbierajmy siły na następny rok. Pozdrawiamy i czekamy na pocztówki z całej Polski.
Dnia 6 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektu gimnazjalnego pod hasłem "Poezja wokół nas". Opiekunem projektu była pani Agnieszka Gierżatowicz-Trościanko. Projekt Zrealizowali uczniowie klasy II Gimnazjum: Paulina, Krystian i Dominik. Pięknie wyrecytowali wiersze znanych i cenionych poetów polskich w specjalnie przygotowanej na tą okazję scenerii. Prezentację uświetnił zaproszony gość- Maja Jędrzejczyk, śpiewając dla nas wiersze. Po prezentacji projektu wszyscy długo siedzieli zauroczeni, wspominając miłe chwile.
W dniach 29-31 maja na terenie ZSP w Mikluszowicach odbył się Finał Centralny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół specjalnych. W Turnieju udział wzięło 54 uczniów z terenu całej Polski, min. Krosna Odrzańskiego, Opola, Kamienia Pomorskiego, Polic, Warszawy, Kalisza, Wrocławia, Szydłowca i Twardogóry. Finał był rozgrywany w kategorii szkół podstawowych - 8 drużyn i gimnazjalnych - 10 drużyn. Nasi uczniowie, przygotowani przez Panią Agnieszkę Wawrzyniak i pod jej opieką wyruszyli do walki na rowery i wiedzę! Szkołę podstawową reprezentowali: Adam Sobierajski, Nikola Wiśniewska i Tomasz Zautys. Finaliści Turnieju zamieszkali w "Hotelu nad Rabą" w Bochni. Pierwszego dnia wieczorem rozwiązywali testy z zakresu przepisów ruchu drogowego, w kolejnym dniu zmagań na torze przeszkód. Atrakcją były przejazdy sportowymi mercedesami u boku kierowców rajdowych, z której skorzystały wszystkie drużyny. Inną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Motyli w Bochni. Uroczysta gala podsumowująca odbyła się w hotelu. Podczas gali wszystkim wręczono nagrody, medale, grawerowane obrazy oraz puchary. Nasza drużyna w ostatecznej klasyfikacji szkół podstawowych zajęła VI miejsce, a uczennica Nikola Wiśniewska w kwalifikacji indywidualnej zajęła II miejsce. Gratulujemy!
W dniach 7 - 9 czerwca grupa 8 wychowanków z naszego Ośrodka, wraz z Panią Wiolą i Arletą wybrała się na biwak do Dziwnowa. W plecakach spakowany był niezbędny ekwipunek, a także dobry humor i słoneczna pogoda. W Dziwnowie czekało na nas wiele atrakcji: plaża, morze, jezioro, tereny rekreacyjne ale także piękne kwatery. 8 czerwca razem z całą społecznością Ośrodka obchodziliśmy Dzień Ziemi. W ramach tego dnia odbył się konkurs na największą budowlę z piasku. Wszystkie klasy z pełnym zaangażowaniem oddały się pracy twórczej. Powstały: forteca, rozgwiazda, kotwica, wulkan i zamek. Pani Wiola zrobiła nam szybki test, okazało się, że posiadamy szeroką wiedzę ekologiczną. Po wspólnym biwakowaniu przy grillu, wszystkie klasy otrzymały nagrody i wróciły do szkoły. A my, biwakowicze, znów wybraliśmy się nad morze. Spacery, zbieranie muszelek to nasze ulubione zajęcia. Szybko minęły miłe chwile i nadszedł czas powrotu. Lekko opaleni, bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że za rok znów pojedziemy na biwak:)
Dnia 24 maja razem z klasą pojechaliśmy do Szczecina na turniej „ Sobieradek Zawodowy”. Organizatorem było SOSW nr 2 w Szczecinie. Ze szkoły wyjechaliśmy o godzinie 8:00 po drodze złapał nas deszcz ale i tak dojechaliśmy nawet przed czasem. Organizatorzy ciepło nas powitali, to był nas pierwszy raz. Rozpoczął się turniej a w szranki stanęło 8 zespołów. Mieliśmy do wykonania 7 zadań, po dwie osoby do konkurencji prawie w każdej konkurencji był remis punktowy, znaczy, że poziom umiejętności był wyrównany do końca nie wiedzieliśmy kto zwycięży. Po podsumowaniu punktów z wszystkich konkurencji drużyna Kamień Pomorski zdobyła pierwsze miejsce. Radość była wielka prezenty ogromne ale największe zadowolenie z sukcesu. W czasie imprezy mieliśmy możliwość poczęstować się ciasteczkami wykonanymi przez uczniów SOSW w Szczecinie zjedliśmy też po kawałku pizzy wykonanej przez nas samych. Na koniec wycieczki pojechaliśmy do KFC, aby zrobić sobie jeszcze jedną przyjemność. Uradowani pierwszym miejscem wróciliśmy do szkoły. Ta wycieczka była udana mimo nie sprzyjającej nam pogody, byliśmy w dobrych nastrojach.
16 maja 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV wojewódzkim konkursie Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego Szkolnictwa Specjalnego.
Szkołę podstawową reprezentowali: Nikola Wiśniewska, Adam Sobierajski, Krystian Zautys.
Gimnazjum reprezentowali: Karolina Moskaluk, Tomasz Moskaluk, Krystian Baraniak.
W kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie indywieualnie zajęli: II miejsce - Adam Sobierajski, III miejsce - Nikola Wiśniewska. W kategorii szkół gimnazjalnych Tomasz Moskaluk zajął III miejsce indywidualnie. To nie koniec sukcesów. W kategorii szkół podstawowych, gdupowe I miejsce zajęła nasza szkoła, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych -II miejsce. W związku z tym nasza szkoła będzie reprezentowała województwo zachodniopomorskie w X Ogólnopolskim Turnieju BRD w Mikluszowicach, woj. małopolskie. Gratulujemy wspaniałych wygranych!
Dnia 11 maja pojechaliśmy całą szkołą na wycieczkę do Szczecina zorganizowana przez Radę Rodziców. Na wycieczkę wyjechaliśmy o godzinie 8:00 podczas zwiedzania rozdzieliśmy się na 2 grupy. Grupa pani Moniki zwiedzała Centrum Dialogu Przełomy, natomiast grupa pani Kingi zwiedzała Muzeum Narodowe i Zamek Książąt Pomorskich. Następnie grupy się zamieniły. W pierwszym muzeum zobaczyliśmy broń, monety, naszyjniki , pieniądze, biżuterię, bursztynowego niedźwiadka, zastawę i nie tylko. Obejrzeliśmy Zamek Książąt z rodu Gryfitów. W Centrum Dialogu Przełomy zobaczyliśmy obraz o II wojnie światowej, obejrzeliśmy filmy o wojnie i o Papieżu w Szczecinie oglądaliśmy zdjęcia, pamiątki, meble, AGD, „ malucha” z lat 70. Forma multimedialna muzeum jest bardzo ciekawa i sposób atrakcyjny uczy historii. W drodze powrotnej jedliśmy w Mc Donaldzie. Wycieczka nam się podobała, wszyscy byli zadowoleni i dokształceni z historii Szczecina i Pomorza Zachodniego.
W tym roku do Kosmoortolandii zabrała nas pani Agnieszka Gierżatowicz Trościanko dnia 10 maja. Cztery zespoły klasowe: SP: Małgosia i Nikola, Gim: Debora i Paulina, Gimu: Wiktoria i Dagmara, SPPP: Kasia i Dominik, walczyli ze sobą przy użyciu wiedzy ortograficznej. Było śmiesznie, kosmicznie, ale wiedza była konieczna. Poniżej prezentujemy konkurencje, w których wzięli udział nasi zawodnicy:
Część konkursowa:
1. Ufoludkowa sztafeta
2. Kosmiczny kamień
3.Wyścigi rakiet kosmicznych
4. Gwiezdny pył
5.Kosmiczne zagadki
6 Kosmiczna wyliczanka
7.Kosmiczna krzyżówka
8.Kosmiczna rakieta
9.Nasz ufoludek
Zwycięzcami tegorocznej Kosmoortolandii okazali się Kasia Kamińska i Dominik Błażewicz z klasy SPPP. W konkursie plastycznym pod hasłem: "W kosmoscie" 1 miejsce zajął Tomasz Skuza. Wszystkim gratulujemy!
Uczniowie gimnazjum, pod kierunkiem pani Agnieszki Wawrzyniak, wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Twórczości Zespołów Plastycznych Dzieci i Młodzieży pod hasłem: "Pocztówka z mojej miejscowości". 4 maja 2017 roku w Kamieńskim Domu Kultury odbyło się ogłoszenie wyników. Uczniowie Waldemar Kadyński i Eryk Boryta otrzymali wyróżnienie. Gratulujemy
Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach obchodzone są 3 ważne święta: 1 - Międzynarodowe Święto Pracy, 2 - Dzień flagi, 3 - Rocznica uchwalenia Konstytucji. W naszym Ośrodku zawsze dbamy o zachowanie postaw patriotycznych. Na korytarzu pojawiła się gazetka patriotyczna, w klasach i internacie podczas zajęć wychowawczych poruszano tematykę związaną z tymi świętami. Wybrani uczniowie wraz z panią Dyrektor i rodzicami godnie reprezentowali Ośrodek podczas uroczystości 3 maja. Jeszcze jedną datą ważną dla nas - Polaków, jest 8 maja - Rocznica Zakończenia II wojny Światowej. Na uroczystości nie zabrakło wszystkich uczniów, pod opieką P. Moniki Ostrowskiej - Iłowieckiej uczcili oni pamięć poległych.
Jak co roku delegacja z naszego Ośrodka pod opieką Pań: Wioletty Kruła i Kamili Kredenc, uczestniczyła w obchodach Dnia Godności. Przygotowaliśmy kolorowe kotyliony i w dobrych humorach wyruszyliśmy uczcić ten dzień. Na początku odbyła się Msza Święta z udziałem Biskupa Parafii Szczecińsko - Kamieńskiej. Po mszy udaliśmy się ulicami miasta w kolorowym pochodzie w stronę budynku PSONI, organizatora uroczystości, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z wyborem króla i królowej balu.
Uczestyniczymy w tegorocznej akcji Dzień Bez Śmiecenia, pod hasłem: ChceMiSie.
Jak tradycja naszej szkoły nakazuje, znów zasiedliśmy do śniadania wielkanocnego. Przy stole spotkaliśmy się z Księdzem Proboszczem -Dariuszem Żarkowskim , podopiecznymi "Słonecznego Domu" dla seniorów i ich Panią Kierownik, rodzicami z Rady Rodziców, paniami: Lidką i Jolantą oraz innymi rodzicami. Oczywiście nie zabrakło Pani Dyrektor Ośrodka - Małgorzaty Stolar, pracowników i nauczycieli Ośrodka, oraz nas- uczniów. Wszystkie świąteczne potrawy, wystrój sali oraz stoły przygotowaliśmy samodzielnie pod okiem i przy wsparciu naszych drogich nauczycieli. Było smacznie, przepięknie i nastrojowo. Dzięki takim spotkaniom uczymy się nie tylko celebrować takie ważne święta, ale też samodzielnie je przygotowywać. W tym roku przy stole zasiadło ok. 60 osób. Wymaga to porządnej logistyki. Trzeba wspomnieć, że jedzenie, jak zawsze u nas, rozmnożyło się.
Czas przedświąteczny to czas pracowity dla wolontariuszy z naszego Ośrodka. Po raz kolejny pod okiem opiekunek i mentorek: Pani Arlety i Pani Karoliny, uczniowie z klas Gim-u i SPPP, przygotowali wielkanocne upominki - wesołe, brykające baranki. Tym razem obdarowani zostali zarówno seniorzy ze "Słonecznego Domu" w Dziwnówku (30 sztuk) jak i dzieci z Hospicjum w Szczecinie. Dar serca i pamięć to najlepsze, co możemy dać. Naszym uczniom serca nie brakuje.
24 marca odbył się finał XII Wojewódzkiego Konkursu "Internetowa Mądra Głowa". Organizatorem konkursu był ZSP nr 9 w Szczecinie. Celem konkursu było: wzbogacenie wiedzy uczniów, doskonalenie umiejętności posługiwania się komputerem, doskonalenie umiejętności czytania, liczenia i pisania a także bezpieczne korzystanie i unikanie zagrożeń w sieci. Naszą szkołę reprezentowały: Dagmara Dynarowska i Wiktoria Lebiedź. Do Szczecina przyjechały pod opieką pani Karoliny i Arlety. Dziewczynki przystąpiły do rozwiązywania zadań w lll turze, zgodnie z wcześniejszym losowaniem. Około godziny 12.30 zostały ogłoszone wyniki. Radość nasza była ogromna. Wśród 12 szkół i ośrodków, nasza drużyna zajęła III miejsce. Wiktoria i Dagmara bardzo się postarały, stwierdziły,że warto było ćwiczyć rozwiązywanie zadań w ramach przygotowań. W dobrych humorach wróciliśmy do szkoły, aby podzielić się tą radością z Panią Dyrektor. Nasze zawodniczki zadeklarowały swój udział w przyszłym roku. Gratulujemy!!!
Dnia 9 marca uczniowie gimnazjum: Paulina, Debora, Karolina i Dominik uczestniczyli w turnieju zorganizowanym przez SOSW w Szczecinie. Turniej miał formę minirajdu po terenie Ośrodka. Do zadań nalezało min. : - przyszycie aplikacij na jeansowej saszetce, - wykonanie pasztecików, - nakrycie stołów. Specjalne wyróżnienie otrzymał Dominik Ciok za wysoką kulturę przy stole. Uczniowie poznali swoje umiejętności oraz kolegów z innych Ośrodków.