W słoneczny piątek, 16 września w naszej szkole odbył się apel z okazji dnia Sprzątania Świata pod hasłem „Podaj dalej - drugie życie odpadów”. Przygotowały go panie: Wioletta Kruła i Kamila Kredenc, które prowadzą sekcję ekologiczną. Do pomocy włączyli się wychowankowie internatu.
Na początku apelu Pani Wiola powitała wszystkich zebranych i wprowadziła w temat tegorocznych obchodów. Następnie obejrzeliśmy krótkie przedstawienie o porządkowaniu podwórka. Do sprzątania i segregowania odpadów spontanicznie przyłączyli się uczniowie z młodszych klas. Dowiedzieliśmy się, co można zrobić z odpadów i po co to się robi. Okazuje się, że segregowanie odpadów to są same zyski. Większość śmieci otrzymuje drugie życie. Pani Wiola zaprosiła nas także do udziału w konkursach ekologicznych.
Po przedstawieniu jak co roku rozdzielonomiędzy klasy zadania do wykonania i wszyscy poszliśmy sprzątać świat. Klasy I-III SP pod opieką pani Beaty sprzątały teren wokół szkoły, klasy IV-VI SP pod opieką pani Iwony i klasy I-III Gimu pod opieką pani Arlety porządkowały pobliski plac zabaw, natomiast obszar parku przy dawnym przedszkolu posprzątali uczniowie klas I-III Gim pod opieką pani Agnieszki i I-III SPPP pod opieką pani Kingi.
Kiedy z pełnymi workami wróciliśmy pod szkołę, czekała na nas niespodzianka, pani Wiola rozdała w podziękowaniu i na pamiątkę ekologiczne zakładki do książek. Dokonaliśmy ważnej rzeczy – zadbaliśmy o czystość w naszym otoczeniu.
Dnia 1 września o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017. Zadźwięczał pierwszy dzwonek, co oznaczało, ż czas wracać do szkoły.
Na początku apelu, nasza uczennica Karolina Moskaluk, powitała grono pedagogiczne, zaproszonego gościa Panią Alinę Łokaj– Bińkowską, nową Panią Dyrektor Aleksandrę Sochę, rodziców i uczniów. Prowadząca poprosiła o zabranie głosu Panią Dyrektor, która również nas gorąco przywitała w nowym roku szkolnym 2016/2017. Pani Ola przedstawiła kadrę pedagogiczną, wychowawców poszczególnych klas oraz przekazała podstawowe założenia i cele Ośrodka. Przypomniała uczniom, jak ważny jest ich rozwój dla dobrego, samodzielnego życia. Potem poproszono o zabranie głosu zaproszonego gościa Panią Alinę Łokaj–Bińkowską, która również powitała serdecznie wszystkich zebranych uczniów a nowej Pani Dyrektor, na czas dobrego rządzenia, wręczyła zaczarowany ołówek do pasowania całkiem nowych uczniów, którzy staną w progach naszej szkoły. Na koniec uroczystości wszyscy rozeszli się do swoich klas a tam ich wychowawcy przypomnieli im, jak należy się zachowywać w szkole i poza nią, poproszono nas także, abyśmy włączali się w życie i rozwój szkoły.Na drugi dzień wszyscy przychodzimy z uśmiechami od ucha do ucha, aby na pełnić sobie głowy niezbędną wiedzą i mądrością na dalsze dorosłe i życie.
Mamy nową Panią Dyrektor - Aleksandrę Sochę! Pani Ola zna specyfikę pracy, ponieważ była naszym wieloletnim Wicedyrektorem. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi i naszej nowej Pani Dyrektor życzymy powodzenia na nowym stanowisku. Panią Dyrektor chcemy wspierać najlepiej jak będziemy umieli i obiecujemy, że będziemy włączali się w życie szkoły a w niektórych rzeczach będziemy pomagali naszej kochanej Pani Dyrektor. Obiecujemy też pilnie uczyć się.
Życzymy powodzenia!
Uczniowie i pracownicy Ośrodka
Ta chwila zbliżała się do nas nieubłaganie i niestety nadszedł ten dzień, w którym musieliśmy pożegnać naszą wieloletnią Panią Dyrektor, Alinę Łokaj – Bińkowską. Pani Dyrektor przepracowała z nami 26 lat, dołączyła do grona pedagogicznego 1 września 1990 roku, a Dyrektorem została w 1992 roku i od tego czasu niezmiennie nam panowała. Dzięki jej ciężkiej pracy, wielkiemu sercu i poświęceniu, nasz Ośrodek sprawnie działał a uczniowie i kadra pedagogiczna stworzyli dobry klimat do rozwoju i nauki. Dnia 24 czerwca pożegnaliśmy naszą panią Dyrektor Alinę – Łokaj – Binkowską na uroczystym apelu z okazji zakończenia Roku Szkolnego 2015/2016. Ostatnia rada pedagogiczna z naszą Panią Dyrektor odbyła się 29 sierpnia. 1 września podczas apelu z okazji rozpoczęcia nowego Roku Szkolnego 2016/2017, Pani Alina była gościem honorowym.
Dziękujemy za trud, oddanie, serce, poświęcenie, profesjonalizm, zaangażowanie, zainteresowanie. Uczniowie i pracownicy Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim.
Dnia 24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Na samym początku prowadząca Karolina Moskaluk powitała wszystkich zebranych, grono pedagogiczne, rodziców i uczniów. W szczególności powitani zostali nasi absolwenci, którzy tego dnia ostatni raz stanęli w progach szkoły. Po wierszach i piosenkach na pożegnanie, uczeń najstarszej klasy Szkoły Ponadgimnazjalnej przekazał klucz swojej młodszej koleżance. Uczniowie wyróżniający się ocenami i zachowaniem otrzymali nagrody i piękne świadectwa szkolne. Następnie prowadząca wraz z uczniami pożegnała naszą obecną Panią Dyrektor: Alinę-Łokaj-Bińkowską. Na koniec wszyscy nauczyciele otrzymali kwiaty i wykonane przez uczniów upominki.
Piosenka na zakończenie: Do widzenia przyjaciele
1 zwrotka: Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek
szybko minęło te parę lat
każdy z nas pewnie łezkę uroni
zanim odejdzie w daleki świat!
2 zwrotka: Gdzieś tam na ławce zostało serce
które wyryłeś Jolce czy Elce
jakiś inicjał pierwszej miłości
pozostawiłeś na wiele lat
3 zwrotka: Trudno się rozstać, ale już trzeba
na pożegnanie uśmiech mi daj
te chwile które tu przeżyliśmy
zostaną w sercu na wilele lat.
Refren: Do wiedzenia przyjaciele
wspólnych spraw mieliśmy wiele
dziś ta nitka się urywa
coś się kończy a coś się zaczyna.
W dniach 15,16,17 czerwca 2016 roku, grupa uczniów gimnazjum: Dominik Ciok, Krystian Baraniak i Tomasz Moskaluk, pod opieką Pani Agnieszki Wawrzyniak, wzięła udział w IX Ogólnopolskim turnieju wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym dla Szkół i Ośrodków Specialnych " Police 2016". W ogólnej klasyfikacji drużyna zajęła V miejsce na 9 drużyn biorących udział w turnieju z całej Polski. Gratulujemy!
W związku z przebiegiem turnieju, uczniowie wzięli udział w wielu imprezach towarzyszących: Wycieczka do Szczecina, wspólne kibicowanie podczas meczu Polska- Niemcy w specjalnej " strefie kibica", zabawa integracyjna z udziałem Ligi Superbohaterów.
W tym roku prezentację projektu gimnazjalnego przygotowali uczniowie klasy II Gimnazjum. Opiekunami projektu były Panie: Agnieszka Wawrzyniak i Małgorzata Stolar. Celem projektu było przybliżenie okresu historycznego jakim jest Średniowiecze. Cały projekt brzmiał: "JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO - STAN RYCERSKI W ŚREDNIOWIECZU". Uczniowie przedstawili najważniejsze informacje o tym okresie, społeczeństwo z tamtych czasów (duchowieństwo, mieszczaństwo,chłopstwo oraz stan rycerski). Mięliśmy możliwość zobaczyć przepiękne stroje: Króla i Królowej, Biskupa, dam dworu, rycerzy, giermków. Poznaliśmy Kodeks rycerski, obejrzeliśmy pasowanie na rycerza oraz walkę na miecze. Na koniec damy dworu odtańczyły średniowieczny taniec "Lorayne". W realizację projektu włączyła się zaproszona grupa uczniów wraz z nauczycielką Panią Ewą Sankowską, z Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim. Warto wspomnieć, że dekoracja była przepiękna i przeniosła nas do tamtego świata.
Kodeks Rycerski:
Trzy dni czerwca, ośmiu wychowankom internatu, udało się spędzić nad morzem. Dzięki staraniom wychowawczyni, Pani Wioletty Kruła, wyjechali do Dziwnowa pobiwakować. Uczestnicy biwaku, zwiedzając piękne zakątki Dziwnowa, utrwalali i poszerzali wiadomości o nadmorskiej faunie i florze. Wdrażali się do proekologicznych zachowań w miejscach chronionych: Natura 2000, zwiedzali nowy port i szopy rybackie. Aktywnie też korzystali ze słońca i morskiej bryzy na dziwnowskiej plaży. Był grill, desery lodowe, moczenie nóg w morzu. Poza tym odbyła się praktyka przygotowywania śniadań i kolacji, gdyż wychowankowie nie tylko samodzielnie wybierali produkty, ale również z nich samodzielnie przygotowywali sobie posiłki. Po trzech dniach wrócili do szkoły wszyscy cali, zdrowi, wypoczęci, szczęśliwi oraz opaleni (głównie Pani). Myślimy, że Pani Wiola wróciła dodatkowo trochę zmęczona ale zadowolona z zachowania wychowanków.
Dnia 7 czerwca, Pani Beata Słaby zaprosiła nas do Europy. Na początek przedstawiła kilka ważnych faktów o Unii Europejskiej. Następnie obejrzeliśmy ciekawe prezentacje i filmy o wybranych krajach UE.
Aby móc aktywnie uczestniczyć w imprezie, każda z klas dostała za zadanie przygotowanie wybranego państwa. Do zadań należało: przedstawienie informacji, przygotowanie stolika prezentującego państwa, przygotowanie poczęstunku. Wszyscy wywiązali się wyśmienicie z zadań, więc nie tylko nauczyliśmy się czegoś, ale także poznaliśmy państwa o strony smaków.
Oto prezentowane państwa:
Po prezentacji Pani Beatka, której pomagała uczennica Karolina, przeprowadziła Quiz i okazało się, że mamy wiedzę, czyli aktywnie słuchaliśmy!!! Można to było stwierdzić po tym, że zniknęły wszystkie słodycze przewidziane na nagrody. Najprzyjemniejszą częścią imprezy była jednak degustacja przygotowanych przez uczniów potraw związanych z wybranymi krajami. To prawdziwa lekcja pokazowa dla nas. Dziękujemy!!!
Pani Iwonka Belewska - nasza nauczycielka w-f, wraz z rodzicami "dobrego serca", zorganizowali nam niezapomniany Dzień Dziecka. Dzień ten przeżyliśmy na sportowo, w trampkach, korkach, tenisówkach. Wśród konkurencji sportowych znalazły się:
Wszystkie konkurencje miały charakter zabawowy, mimo to podchodziliśmy poważnie do zadań. Szczególnie zacięta walka rozegrała się podczas przeciągania liny. Wśród uczniów wygrało gimnazjum, ale na końcu do przeciągania liny przystapili nauczyciele. W rozgrywce gimnazjum (wielkie chłopy i dorodne babeczki) kontra nauczyciele (chudzi, bladzi, słabi, nie młodzi) zwycięstwo odnieśli mimo braku szans - nauczyciele. HUUUURA.
Na koniec imprezy odbył się mecz, w którym wzięli udział wszyscy chętni uczniowie. Nawtykali sobie goli i potem z satysfakcją mogli przystapić do jedzenia. Mamy, przy współpracy uczniów SPPP przygotowały grilla, słodkości i napoje dla spragnionych. Jedliśmy i piliśmy. Na koniec zebraliśmy należne nagrody za udział w zabawie sportowej. Drużynowo za wszystkie konkurencje I miejsce zdobyła klasa Gimnazjum. GRATULUJEMY. Już czekamy na następny rok
W oparciu o powieść H. Sienkiewicza pt: "W pustyni i w puszczy", nasza polonistka, Pani Agnieszka Gierżatowicz - Trościanko, przygotowała dla nas olimpiadę. Udział w niej wzięły cztery drużyny: Słonie - Gimu, Lwy - SP IV-VI, Małpy - Gim, Tygrysy - SPPP. Zadania były prześmieszne. Trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą ale także umiejętnością zabawy, siłą fizyczną i sprytem. Jury w postaci Pań: Dyrektor Aliny, Pedagog Oli, Matematyka Małgosi, czuwało nad przebiegiem imprezy i przyznawało punkty. Zwycięzcami okazała się drużyna Tygrysów reprezentowanych przez Kasię Kamińską i Dominika Błażewicza. Dziękujemy za udaną zabawę.
Oto przykładowe zadania:
1. Przetłumacz na język polski język Kalego:
2. Łapanie tygrysa za ogon.
3. Uporządkowanie planu wydażeń.
4. Afrykański potwór.
5. Wykonanie turbanu z papieru toaletowego.
W dniu 24 maja ( śczęśliwy wtorek :)) nasi uczniowie: Dominik Ciok, Tomasz Moskaluk i Krystian Baraniak wzięli udział w XIV Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Szkół i Ośrodków Specjalnych w Policach. Oni nie tylko wzięli udział ale też zagarnęli wielkie nagrody. Znaczy - potrafią jeździć na rowerze, do tego znają przepisy i je stosują! Gratulujemy!
A oto osiągnięcia:
Dnia 13 maja w naszym Ośrodku odbył się apel z okazji Dnia Ziemi 2016. Tegoroczne hasło tej cyklicznej imprezy w tym roku brzmi Palący temat - Niska emisja. Podczas apelu, poprzez odsłuchanie krótkiego referatu, wierszy ekologicznych i po obejrzeniu filmu pt " Czyste powietrze", zapoznaliśmy się z celem i ideą tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami zaprezentowali wymyślone przez siebie hasła ekologiczne oraz doświadczenia z zakersu przyrody, chemii i fizyki. Zaznajomieni z przyczynami i skutkami zanieczyszczonego powietrza, cała szkoła wyruszyła na poszukiwania źrodeł dymu. W pobliskim parku wymieniliśmy się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami, a także podsumowaliśmy wiedzę z udziałem w konkursie egologiczno - przyrodniczym.
Hasła stworzone przez naszych uczniów:
Dorotka to już kolejna uczennica, która w naszych murach szkolnych osiągnęła pełnoletność. Od jutra biegnie do Urzędu i wyrabia sobie dowód osobisty - dokument "dorosłego obywatela". Wraz z nią uczciliśmy to święto. Był piękny i przepyszny tort, masa słodkości, miłe rozmowy przy wspólnym stole, prezenty oraz góra życzeń do spełnienia. Sto lat Dorotko
Na wycieczkę do Gryfic pojechaliśmy całą klasą ponadgimnazjalną. Wykonując różne prace na zlecenie, udało nam się uzbierać pieniądze, żeby sprawić sobie trochę przyjemności. A poniważ jesteśmy koleżeńscy, zabraliśmy ze sobą uczniów z klasy gimnazialnej oraz Panią Karolinę. Na początek obejrzeliśmy wystawę Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Stare ciuchcie były "fajne". Potem udaliśmy się do centrum rozrywki "Kapitol". Tam obejrzeliśmy film premierowy pt: " Wszystko gra", zagraliśmy w dwóch drużynach w kręgle, a w porze obiadowej zjedliśmy przepyszną pizzę. Zabawy było co nie miara, dużo pozytywnych emocji wynieśliśmy z tego miejsca. Nastepnie przespacerowaliśmy się do Hosso ( Centrum Handlowego) na ruchome schody, w ogrodzie japońskim jedliśmy lody i podziwialiśmy roślinność, zwiedziliśmy także Rynek z piękną fontanną. Chcemy jeszcze! Było super!
W dniu 5 maja 2016 r wychowankowie SOSW wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kamieniu Pomorskim. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Przewodniczył jej biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Oprawę muzyczną mszy stanowiła Orkiestra Dęta 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu a pieśni religijne w jej wykonaniu zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. W obchodach Dnia Godności uczestniczyli władze powiatu i miasta, a także przedstawiciele Policji czy Straży Pożarnej. Po zakończonej mszy świętej uczestnicy obchodów utworzyli Kolorowy Korowód, który przy wtórach orkiestry ruszył ulicami miasta. Korowód - oprócz włodarzy miasta tworzyli uczniowie , wychowankowie, nauczyciele, opiekunowie, dyrektorzy placówek , instytucji pracujących z osobami niepełnosprawnymi , choć nie tylko. Wielu uczestników to osoby zdrowe, które w ramach obchodów tego dnia solidaryzowały się z osobami niepełnosprawnymi chcąc zaznaczyć, że ich los nie jest im obojętny.
Korowodowi towarzyszył artysta na szczudłach, kolorowe dekoracje, agitowanie haseł nawołujących do tolerancji.
Marsz zakończył się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym na ul. Garncarskiej , gdzie zaproszeni byliśmy na poczęstunek, zajęcia w pracowniach placówki , gry i zabawy . Po wszystkich atrakcjach wróciliśmy do Ośrodka wspominając przeżyte chwile.
Uczestnictwo w obchodach Dnia Godności daje cenne doświadczenie. Oprócz integracji z innymi wdraża do szlachetnych odczuć tkj empatia, wrażliwość na los drugiego człowieka. Daje także możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta .
Dnia 27 kwietnia w SOSW w Świnoujściu odbył się wojewódzki konkurs przyrodniczo - matematyczny pod hasłem "Środowisko ponad wszystko". Nasi uczniowie: Eryk Boryta i Waldek Kadyński w kategorii szkół podstawowych zajęli II miejsce w województwie. Karolina Moskaluk i Aldona Lebiedź w kategorii gimnazjów zajęły III miejsce w województwie. Gratulujemy pięknych sukcesów.
Dnia 26 kwietnia Rada Rodziców SOSW zaprosiła nas na wycieczkę autokarową do Opery na Zamku w Szczecinie na spektakl pt: " Historia najmniej prawdopodobna", oparty na motywach baśni J. Ch. Andersena.
Historia zawarta w przedstawieniu w skrócie: Znudzony król zapowiedział, że ten kto dokona czegoś najbardziej nieparwdopodobnego, otrzyma w nagrodę pół królestwa i rękę księżniczki. Kiedy do konkursu stanął "czas" z zegarem i zegarmistrzem, czas się zatrzymał, a my zostaliśmy zaproszeni z widowni za kulisy opery - do wnętrza zegara. Oglądaliśmy godziny, ilustrowane grą aktorów, ruchem tancerzy, nietypowymi instrumentami muzycznymi i rekwizytami, prezentecjami multimedialnymi. Po powrocie na widownię, obejrzeliśmy dalszą część przedstawienia operowego. Baśń zakończyła się szcześliwie. Rękę księżniczki i pół królestwa otrzymał oczywiscie zegarmistrz.
Muzyka, której słuchaliśmy była nowocesna trudna w odbiorze i bardzo zróznicowana.
Na zakończenie spektaklu ogłoszono alarm przeciwpożarowy (chyba jako atrakcję , bo okazało się , że to tylko konieczna próba ewakuacji) i muszieliśmy jak najszybciej opuścić budynek opery ( oh! te schody!). Po wyjściu poszliśmy na obiadek do KFC. Były same pyszności a na deser lodowe szejki. Przesympatyczna obsługa restauracji podarowała nam, na koniec kolorowe balony i czekoladowe lizaki ( aż się nie chciało wracać do domu).
W autokarze słuchaliśmy muzyki i śpiewaliśmy piosenki disco polo. Było super!
Wycieczka była bardzo udana i mimo niesprzyjającej pogody (deszcz i śnieg), wróciliśmy bardzo zadowoleni.
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia odbył się pod hasłem: "Pokonaj cukrzycę". Jest to poważny problem dzisiejszych czasów. Choroba ta staje się coraz bardziej popularna, dotyka coraz szerszej grupy osób. Celem naszego spotkania było zapoznanie się z chorobą, jej objawami oraz sposobami zapobiegania. W części pierwszej spotkania z zainteresowaniem obejrzeliśmy film pt. "Kontroluj cukrzycę". Po filmie Pani z Sanepidu z Kamienia Pomorskiego - A. Kawecka uzupełniła nam wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania, aktywnego trybu życia i form wypoczynku oraz eliminowania czynników szkodliwych. Pod koniec pierwszej części Pani Ola Socha przeprowadziła quiz dotyczący wiedzy z zakresu cukrzycy i sprawdziła poziom zrozumienia i zapamiętania informacji. Część drugą spotkania poprowadziła Pani Karolina Rączkowska. Mieliśmy okazję posłuchać historii zdrowotnej jednego z naszych pracowników, który zmaga się z chorobą. Zapoznaliśmy się z glukometrem, urządzeniem służącym do codziennego mierzenia poziomu cukru we krwi. Na koniec wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły mieli możliwość zmierzyć swój poziom cukru i otrzymali wskazówki w sytuacji nieprawidłowego wyniku. Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze przy wysokim poziomie zainteresowania i zaangażowania ze strony uczniów.
Tegoroczny Gminny Konkurs Wielkanocny we Wrzosowie odbył się pod hasłami: 1) kura wielkanocna/kurnik-wykonane metodą dowolną, 2) wieniec wielkanocny-wykonany z masy solnej, papierowej,styropianu, 3) kartka wielkanocna- wykonana metodą "origami". Uczniowie z naszej szkoły chętnie wzięli udział i przygotowali prace na konkurs.Uczestniczyli w 2 kategoriach o tematyce: kura z kurnikiem oraz kartka wielkanocna z origami. Dnia 23 marca udaliśmy się do Wrzosowa na rozstrzygnięcie konkursu. Najpierw obejrzeliśmy przedstawienie wielkanocne z kurami w roli główniej.Otrzymaliśmy także poczęstunek. Następnie rozdano nagrody I - II - III miejsca, wyróżenienia i podziękowania. Nagrody wręczyli Pani Dyrektor szkoły we Wrzosowie - Aneta Sikora i zastępca burmistrza pan Leszek Szefliński. Nasi uczniowie otrzymali następujące nagrody: II miejsce za kartkę z origami - Aldona Lebiedź, wyróźnienie za kurnik - Krystian Zautys. Gratulujemy!!!